Úvodní stránka » Aktuálně » Začátek vybírání znaku osady Mokrá Lhota

Skvělý odborník Mgr. Jan Tejkal na základě objednávky připravil 6 návrhů možných znaků naší obce Mokrá Lhota. Veřejné hlasování o podobě budoucího znaku obce proběhne při stavbě máje, kdy bude kolem hasičárny nejvíce místních obyvatel.

návrh na obecní znak

Varianty 1,2 a 3 jsou koncipovány s důrazem na název obce. Jedná se tedy o tzv. mluvící znamení, když ve znaku obsažené figury vyjadřují obě části názvu obce. Na adjektivní část názvu odkazují obecné figury dešťových kapek a heroldské figury vlnkovité paty a vlnkovitého břevna, zatímco substantivní část názvu obce je vyjádřena skrze obecné figury zkřížených obilných klasů s listy.

Varianty 4, 5 a 6 obsahují navíc ještě figuru heraldicky stylizovaného listnatého stromu - jilmu - která připomíná památný strom ve vsi jakožto výraznou krajinnou dominantu a název obce je vykreslen pomocí obecné figury pluhu a heroldských figur vlnkovitého dělení v dolní části znaku (tzv.vlnkovitá pata, resp.vlnkovité břevno).

Motiv vodního živlu je současně atributem sv.Jana Nepomuckého, patrona místní kapličky.

Ve variantách 3 a 6 je přítomna figura sníženého břevna (tj. vodorovného pruhu) vyjadřující cestu a tedy někdejší kupeckou stezku, formanství a kovárnu.

Z hlediska barevnosti je modrý štít podtržením názvu obce, zelený štít vyjádřením venkovské krajiny, do níž je obec zasazena, a červený štít připomínkou vazby k městu Bystřice, jejíž znak je rovněž červený.
Stříbrná (neboli bílá) a modrá jsou znakovými tinkturami reflektujícími přirozené barvy vody a zlatá (neboli žlutá) přirozenou barvu obilných klasů.


Přidat komentář


Zvýrazněné položky jsou povinné.

Aktuálně

Fotky z akcí

68
5.jpg

Anketa

 

BlueBoard.cz


Facebook

 


Aktualizace

 

Chcete být informováni o aktualizacích

tohoto webu? Zadejte svůj email a stiskněte

tlačítko "HLÍDEJ!"


SDH MOKRÁ LHOTA

SDH Mokrá Lhota, Mokrá Lhota 608272503 65262506